Kafada Kaşıntı Nasıl Geçer?

Vücudumuzda kaşınmayan yer neredeyse yoktur, çünkü sinir olan her yerde acı ve kaşıntı hissi yaşanır. Bu yazımızda günlük hayatta sıkça karşılaşmamıza rağmen çok fazla ciddiye almadığımız kafada kaşıntıyı ele alacağız. Bazen basit bir sorun ile karşımıza çıkan saçlı derinin kaşınması bazen de mantar ve saç biti gibi ciddi durumlardan kaynaklı olabilmektedir. Yazının devamında kafada kaşıntıya neden olan faktörleri görelim.

Saçlı deride kaşıntı

Saçların Sıcak Su İle Yıkanması (Cilt Kuruluğu)

Basit problemlerden başlamak istiyorum. İlk neden saçlı derinin kuruluğu olup, saç yıkama ya da banyo esnasında kullandığınız su fazla sıcak olursa cilt kuruluğuna neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken tek şey kullandığınız suyun sıcak değil de ılık olmasına dikkat etmelisiniz.

Kullandığınız Saç Ürünlerinin Alerjik ve Tahriş Etmesi

Şampuan seçiminde maalesef saçımıza uygun tercih etmek yerine reklamlarda etkileyici olanları tercih ediyoruz. Bu da saçlı deride tahrişe neden olabilmektedir. Bazı şampuanlar günlük kullanıma uygun değildir. Örnek vermek gerekirse medikal kepek şampuanı olarak satılan ve içeriğinde Ketokonozal madde bulunan şampuanlar günlük (sık) kullanıma uygun değildir. Sık kullanırsanız saçlı deriyi tahriş etmesi yanı sıra ciltte incelmeye neden olur. Bu nedenle yaşadığınız sorun şampuan değiştirme ile alakalı olabilir. Yeni kullanmaya başladığınız şampuan sonrası oluştuysa o ürünü kullanmayı bırakmalı ya da hafta bir kullanmalısınız.

Kafada Mantar Enfeksiyonu

Saçlı deride kaşıntının en önemli nedeni %80 mantar enfeksiyonu olmaktadır. Özellikle yetişkin insanlarda sık görülen bu durum sadece kaşıntı ile sınırlı kalmadan aynı zamanda hafif ve aşırı kepeğe neden olabilmektedir. Ciddiye alınmaması halinde sorun sadece kaşıntı ve kepek ile sınırlı kalmadan saç dökülmesine de sebebiyet verebilmektedir. Çünkü mantar enfekiyonu kıl köklerine ilerleyerek kıl yapıcı hücreye zarar verebilmektedir.

Mantar Öldürücü Etkili Şampuanlar Kullanın: Kaşıntı problemine ek olarak hafif ya da aşırı kepek problemi yaşıyorsanız çözüm olarak ilk etapta mantar öldürücü etkili kepek şampuanları kullanmak gerekir. Market raflarında satılan ürünler yeterli olmayabilir. Bu nedenle daha çok eczanelerde satılan medikal şampuanlar kullanmalıyız.

Hangi Kepek Şampuanını Almalıyım? Eczanelerde mantar öldürücü etkili birçok şampuan markası bulunmaktadır. Bunlar içeriğinde yer alan maddelere göre ayrılmaktadır. En çok satılanı Ketokonazol içeren (Konazol, Ketoral, Nizoral, Fungoral) gibi markalar bulunmaktadır. Etkili olmasına karşın günlük kullanıma uygun değildir. Minimum haftada bir şeklinde kullanılmalıdır. Ketokonazol maddesine ek olarak Zinc Pyrithione adı verilen bir madde bulunmaktadır. Başta Zetion şampuan olmak üzere market raflarında satılan Loreal ve Head & Shoulders gibi markalarda bulunmaktadır.

Climbazol İçeren Şampuanları Kullanın: Kepeğe karşı en etkili ve günlük kullanıma uygun madde Climbazole olup, Avrupa ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılmasına karşın Türkiye’de daha yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Türkiye’nin ilk Climbazol içeren şampuanı Seboderm olup, önerdiğimiz ürünlerden biridir. İçeriğinde Climbazol yanı sıra Zinc Pyrithione içermektedir. Seboderm dışında System 4, Hegor ve Relieve gibi markalar bulunmaktadır.

Şampuan Yetersiz Gelmesi Halinde Losyon Kullanmak Gerekebilir: Kafada mantar problemi her zaman şampuanlar ile önlemek mümkün olmayabilir. Bu durumda çay ağacı yağı içeren losyonlar kullanmak gerekir. Bu konuda size önerim. Dermo TTO Losyon olacaktır. Saçlı deriyi ıslatacak şekilde sürün ve 1 saat bekleyin. Sonrasında medikal şampuanlardan biri ile yıkayın. Bu şekilde kafada mantar probleminden daha kolay şekilde kurtulursunuz.

Saçta Bitlenme

Kafa kaşıntısının bir diğer nedeni ise bitlenme olabilir. Halk arasında bitlenmek yetersiz hijyen ile alakalı olduğu düşünülür. Yanlış bir bilgi olup, Dünyanın en temiz insanına bile bit bulaşabilir. Evet, arkadaşlar bit insandan insana bulaşan bir varlık olup, özellikle okul çağı çocuklarında sık görülür. Kafa derisinde acı yanı sıra kaşıntıya neden olur.

Çözümü Bit Öldürücü Sprey ve Şampuanlar: Okulların açılması ile birlikte çocuklarda bitlenme sık görülen bir durumdur. Çocuğunuz normalin üzerinde saçını kaşıyor ve saç diplerinin acıdığını söylüyorsa bitlenmiş olabilir. Çocuğunuzdan size ve tüm aile bireylerine bulaşabilir. Bu nedenle uygulanacak çözüm yöntemi aileyi kapsamalıdır. Eskiden böcek zehri ile yapılan önlemler kesinlikle hatalıdır. Onun yerine bitleri havasız bırakarak öldüren Dimethicone maddesi geliştirildi. Bit spreyi ve şampuanlarda bulunan bu maddeyi içeren ürünlerden alarak düzenli kullanmalısınız.

Pedikap, Paranit, Dura NYT: Türkiye’de Dimethicone içeren bit ilacı markalarında Paranit, Pedikap ve Dura NYT gibi ürünler ön plana çıkmaktadır. Burada benim önerim Pedikap olacaktır. Nedeni ise sprey yanı sıra bitlenmeye karşı 1 yıl koruyucu etkisi bulunan şampuan içermesidir. Evet, Pedikap şampuan ile saçlarınızı yıkadığınızda 1 yıl boyunca bitlenmeye karşı korunursunuz.

Evet, arkadaşlar kafada kaşıntıya sebep olan unsurları ve çözüm önerilerini sizlerle paylaşmaya çalıştık, sizlerin öğrenmek istediği farklı hususlar varsa onu da yazının devamında yer alan formu kullanarak bize iletebilirsiniz.

FAYDALI BAĞLANTILAR
https://www.sachastaliklari.com/kepek-sampuani-seboderm/

2 Comments

Add a Comment
  1. s.a merhaba hocam 2007 de kaşıntıyla karşılaştım gitmedigim dr kalmadı almadıgım kortuzon kalmadı almadıgım alerji ilaçları kalmadı mide baktırdım tiiroitlere baktırdım ciyerlere baktırdım alerjı testleri yaptırdım hem cildiyede hem goyus dr da total deyeri 2000 lerde bazen 3000 lerde hacamat yaptırdım kan aldırdım geçmiyen bir kaşıntıyla karşı karşıyayım ama dikkat ettim psikriyatri ilaçları kullandım o ilaçlar tedavıye netice verdi baharatlı yiceklere dıkkat etttım kolaya dıkkat ettım çıkılotaya dıkkat ettım yediyim yiiiceklere dıkkat ettim kaşıntı nedenleri cıyerler mide tiroit guatır sitres yapar ama gene kalıntıları var çözüm bulamadım tam 11 yıldır kaşınıyorum astım var astım yapmaz dıyor dr çözüm ney bazı bitkisel ilaçlar mesela maydonoz aktarla ra gitmedim hiç şampuan deyıştırdım aynı zamanda alopesi hastasıyım tam 28 yıldır kaşım kipriyim dokuldu sakalım dokuk gitmedigim dr kalmadı agop katogyan umıt uçkal ahmet arpacı bu dr tv cıkan uzamn dr lar kortızon kullandım hem iyne hemde ilaç butun testleri yaptırdım alman hastanesi lepra cerrah paşa haseki amerıkan hastanesi burda kayseri çok özel doktora gittim sarımsakla biara duzeldı ama gene çok dokuk sorun aslında kaşıntıda

    1. Abdul: Sorunun ana kaynağı aşırı stres ve sıkıntı altında yaşıyor olmandır. Bu şekilde yaşamaya devam ettiğin sürece Alopecia Areata sorunundan kurtulman zordur. Çünkü sürekli bağışıklık sisteminin çökmesine neden oluyorsun. Sürekli immün hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. İlk olarak yaşadığın stres, sıkıntı neyse mutlaka onu bir kenara itmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016