Kaşıntı Nasıl Geçer?

Bir önceki konumuzda saygı değer hocamız Op. Dr. Seher ŞİRİN ile kaşıntı nedenlerini ele alırken sorunun onlarca nedeni olduğunu öğrendik. Görünen o ki Pruritus vücudun görülen bölgesine göre farklı nedenleri ve buna bağlı olarak farklı çözüm yolları bulunmaktadır. Bizim yapmamız gereken ilk olarak yaşadığımız sorunu net olarak bilmeliyiz. Olaya kaşıntı olarak bakmak yerine kafa kaşıntısı, makat kaşıntısı yada el, ayak kaşıntısı şeklinde yaklaşarak sonuca daha kolay ulaşırız. Şimdi dilerseniz halk arasında en sık görülen Pruritus türlerine karşı önerilen çözüm yollarına bakalım. Her zaman olduğu gibi en çok kaşınan ve kişiyi en fazla sıkıntıya sokan organımız anüs ile başlayalım. Zira anüs bölgesinde görülen kaşıntı cilt problemi olabileceği gibi bazı hastalıkların belirtisi olmaktadır.

kasinti-nasil-gecer

Anal Dermatit (Mayasıl Nasıl Geçer)
Tekrar belirtmek gerekirse makat bölgesinde kaşıntının önemli bir bölümü Anal Dermatit dediğimiz ve Türkçede karşılığı mayasıl olan cilt problemi ile ortaya çıkmaktadır. Sorunun yapısını tarif etmek gerekirse cildin hasar görmesi ve buna bağlı olarak cildi koruyan tabakanın yok olması sonucu tehlikelere açık hale gelmesidir. Bu sorunun nedeni genelde kişinin kendisi olup, hata ve ihmalleri neden olmaktadır. Bu nedenle yapılan hatalardan ders alıp, yapmamaya başladığınızda sorun düzelecektir.

Makat Bölgesi Temizliğine Dikkat: İlk dikkat edilmesi gereken husus hijyen olup, tabii ki burada belirtmek istediğim sadece yetersiz temizlik değil, aynı zamanda aşırı temizlik tutkunlarını da ilgilendirmektedir. Öyle ki temizliği abartıp anüs bölgesini sabun ile temizleyen insanlar bulunmaktadır. Bu kesinlikle hatalı bir uygulama olup, bunun dışında anüs bölgesinin temizliğinde ıslak mendil yada kalitesiz tuvalet kağıdı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kıyafet ve İç Çamaşır Seçimi Çok Önemlidir: Anüs bölgesinde görülen kaşıntıların büyük bir bölümü yine kullandığımız kıyafet ve iç çamaşırlar ile alakalı olup, özellikle sıcak yaz aylarında bu tür sıkıntılar daha fazla boy göstermektedir. Son yıllarda sıkça tercih edilen dar pantolonlar bunlara bir örnek diyebiliriz. Vücudun hava almasını engelleyerek koruyucu tabakanın yok olmasına neden olur. Aynı şekilde giydiğiniz iç çamaşırı sentetik maddeden elde ediliyorsa yine sorun kaçınılmaz hale gelecektir. Kullandığınız iç çamaşırı sentetik yerine mutlaka pamuklu olmasına özen gösterin. Kadınlara özgü bir durum olup, ped kullanımı ise yine risk teşkil eden sorunlar arasında yer alıp, özellikle çalışan kadınlar çok sık değiştiremediği için Anal Dermatit problemini tetiklemektedir. Kadın pedleri kısa aralıklarla değiştirilmelidir.

Pruzon Krem Kullanın
Makat kaşıntı problemi yaşıyorsanız yukarıda belirttiğim önerilere ek olarak cildinizin yok olan koruyucu tabakasını geri kazanmak için Pruzon Krem kullanabilirsiniz. İçeriğindeki bilimsel ve bitkisel maddeler ile anında kaşıntı problemine son vererek hızla iyileşme sağlar.

Proctoloji (Makat Hastalıkları) Uzmanına Muayene Olun
Daha öncede belirttiğim gibi anüs bölgesinde görülen kaşıntı Anal Dermatit olabileceği gibi bu bölgede görülen bir çok hastalığın belirtisi olabilmektedir. O nedenle uzun süreli geçmeyen kaşıntılar da mutlaka bir doktora muayene olmalısınız. Burada gidilmesi gereken doktor cildiye uzmanından çok makat genel cerrahi uzmanı olmalıdır. Genel cerrahi geniş bir alan olması nedeniyle Proctoloji (makat hastalıkları) alanında uzmanlaşmış hekimler tercih etmelisiniz. Sadece 5 dakikalık muayene ile kaşıntının nedeni Kıl Dönmesi, Hemoroid, Makat Çatlağı, Anal Fistül, Anal Apse gibi sorunlardan olup, olmadığı anlaşılır. Bu tür sorunlarınız da önerimiz ücretsiz muayene imkanı sunan Medical Art klinikleri olacaktır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veren Medical Art SGK anlaşmalı olup, SGK güvencesi olan hastalar herhangi bir ücret ödemeden muayene olabilirler. Bu konuda daha fazla bilgi için 0212 246 10 04 numaraları telefonu arayabilirsiniz.

Kafada Mantar Probleminden Şampuan İle Kurtulun
Anüs bölgesinde görülen kaşıntılardan sonra şimdide saçlı deride yaşanan sorunlara ve çözümüne bakalım. Kafada kaşıntının nedeni Malassezia furfur dediğimiz mantar enfeksiyonu ve yine aynı şekilde çocuklarda sık görülen yetişkinlere de bulaşma riski bulunan Pedikulozis Kapitis yani saç biti problemidir. Dilerseniz ilk olarak en sık görülen problem olan kafada mantar problemi ile başlayalım. Malassezia furfur probleminin en belirgin şikayeti kaşıntı yanı sıra saçlı deride pul pul şeklinde aşırı kepek problemine neden olmasıdır. İnsanlar bu sorunu aşmak için marketten aldıkları kepek şampuanlarını kullanmaktadır. Fakat normal kepek şampuanları mantar öldürücü olmadığı için ne kepeğe nede kaşıntıya çözüm olurlar.

Mantar Öldürücü Kepek Şampuanı Kullanın
Bizim burada kepekten çok kafada mantar probleminden kurtulmamız gerekir. Onun içinde kullanacağımız şampuan mutlaka mantar öldürücü bileşen içermesi gerekir. Mantar öldürücü madde olarak dünyada etkinliği kanıtlanmış olan Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione bulunmaktadır. Yani kullanacağınız şampuan bu içeriklerden bir yada bir kaçını içermesi gerekir. Bu tür ürünler medikal şampuan olmaları nedeniyle market raflarında satılmaz. Daha çok eczane ve üreticinin İnternet sitesinden alabilirsiniz. Benim size şampuan önerim Seboderm olacaktır. İçeriğinde ki Climbazol ile kafada mantar ve aşırı kepek problemini giderir. Konazol şampuan kullanmayı düşünüyorsanız burada dikkat etmeniz gerekir. Konazol, Ketoral, Nizoral gibi ürünlerin içerisinde yer alan Ketokonazol günlük kullanıma uygun olmayıp, sık kullanımda saç derisinde incelme ve tahrişe neden olur. O nedenle Konazol, Ketoral, Nizoral ve Zetion gibi şampuanları haftada 10 günde bir kullanın.

Saç Biti Problemini Ailenizden Yok Edin Özellikle çocuklarınızda kafa kaşıntısı problemi görürseniz burada sorunun kaynağı büyük ölçüde saç biti dediğimiz Pedikulozis Kapitis olacaktır. Her ne kadar pis insanlarda bulunur algısı zihinlere yerleşmiş olsa da çok doğru bir inanış değildir. Çünkü siz ne kadar hijyenik olursanız olun yanınızdaki bir insandan size kolayca bulaşabilir. Özellikle okulların açılması sürecinde hızla bulaşan saç biti önce çocuğunuza sonrada tüm aile bireylerine bulaşabilir. Kullandığınız şampuan vs ile bu sorundan kurtulma imkanınız yoktur. Çoğu aileler bu sorundan kurtulmak için böcek zehiri kullanmaktadır. Lütfen dikkat bu tür hatalara düşmeyin. Allah muhafaza öldürücü olabilir. Onun yerine daha bilimsel olan ürünler kullanın.

Dimethicone İçeren Bit İlaçları, Şampuanları Kullanın
Öncelikle şunu net bir şekilde bilmelisiniz ki saç biti tedavisi zorlu ve sabır gerektiren bir süreçtir. O nedenle bilgili, sabırlı ve azimli olmalısınız. Çocuğunuz yada kendinizde bit tespit etmeniz halinde tedaviye tüm aile bireylerine uygulamanız gerekir. Çünkü saç biti ilk bulaştığında bir süre yumurtlama sürecinde kalmaktadır. Sorunun çözümü için mutlaka Dimethicone içeren sprey ve şampuanları kullanabilirsiniz. Özellikle geçtiğimiz yıllarda satışa sunan Pedikap bu konuda işinizi görecektir. Sprey ile bit probleminden kurtulmanızı sağlarken şampuan ile yeniden bulaşmasını önler.

Vajinal Kaşıntı İçin Doktor Muayenesi Gerekebilir
Kadınlarda görülen kaşıntı probleminin en önemli bölümünü genital bölge oluşturmaktadır. Basit nedenlerle olduğu gibi yine Candida Albicans dediğimiz (vajinal mantar) problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle evli kadınlarda sık görülen vajinal mantar vajenin koruyucu hücrelerin azalması sonucu ortaya çıkmaktadır. Çoğu zamanda cinsel ilişki esnasında partnerinizden bulaşabilmektedir. Tabii ki tüm vajinal kaşıntılar mantar kaynaklı olmayabilir. Çoğu zaman vajen temizliğinde sabun kullanımı, kimyasal içeren kokulu vs pedler yine kaşıntıya neden olmaktadır. Burada size önerim ilk olarak doktora gitmeye utanıyorsanız Pruzon krem kullanabilirsiniz. Herhangi bir sonuç alınmaması halinde ise Candida Albicans şikayeti ile bir kadın doğum uzmanına muayene olabilirsiniz.

Vajinal Varis Olabilir Bir çok hastalık bu şekilde basit ve ciddi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Vajinal kaşıntının nedeni cilt problemi ve Candida Albicans olabileceği gibi aynı zamanda Vulvar varisler dediğimiz vajinal varisler ile alakalı olabilir. Özellikle hamile kadınlarda sık görülen bu durum vajenin küçük dudakları etrafında bulunan toplardamarların aşırı basınca dayanamayıp, genişlemesi halidir. Burada krem çok işe yaramaz. Tedavi olmak gerekir. Fakat doğum sonrasına kadar tedavi mümkün olmayacağı için bu süreci rahat geçirmek için Pruzon krem yine önerilmektedir.

Bacak Kaşıntısı Varis Belirtisi Olabilir
Özellikle diz ile bacaklar arasında görülen kaşıntılar genellikle varis hastalığını işaret etmektedir. Varis hastalarında ilerleyen dönemde damarlar cilt üzerinden belirgin hale gelecek olup, aynı zamanda gün içerisinde başlayan bacak ağrıları akşama şiddetini artırarak devam edecektir. Burada asıl önemli olan varis olup, mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olarak uygun tedavi ile sağlığınıza kavuşun, zaten kaşıntılar da son bulur. Yaşadığınız sorunun varis olup, olmadığını anlamak için Medical Art Varis Tedavi Merkezi SGK mensubu olan, olmayan herkese ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır.

1 Comment

Add a Comment
  1. Benimde kafam cok kasiniyor ve hep yara oluyor. Sacimi yikadikdan sonra 1 gün iyi oluyor ama 2 gün hemen kasiniyor yine. Hergün hergün yikamakda sor oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016