Makatta Kaşıntı Nedenleri

Vücudumuzda kaşıntı en çokta anal bölgede yani makat kısmında görülmektedir. Bir çok nedeni olmasına karşın en önemli nedeni Anal Dermatit dediğimiz (Mayasıl) problemi olmaktadır. Sorunun nedeni kişisel hata ve ihmaller olup, çözümü ise cerrahi müdahaleye gerek kalmadan kortizonlu yada kortizon içermeyen kremlerle mümkündür. Tabii ki her makat kaşıntısı Anal Dermatit olmayabilir. Anal bölgede görülen hastalıklardan Hemoroid, Anal Fissür, Anal Fistül, Anal Apse ve İltihaplar yine kaşıntıya neden olmaktadır. Yazının devamında anal bölgede kaşıntıya neden basit sorunlar yanı sıra hastalıkları tanıyacağız.

Anal Bölge Kaşıntıları

Anal Dermatit (Mayasıl Hastalığı)

Yukarıda da belirtildiği gibi makat kaşıntısı probleminin en önemli nedeni halk arasında mayasıl olarak bilinen Anal Dermatit olup, cildi koruyan tabakanın yok olması ile ortaya çıkmaktadır. Belirtilerine baktığınızda özellikle geceleri insanı çıldırtan kaşıntı hissi hasıl olmaktadır. Aynı şekilde ciltte ıslaklık, nemlilik ve kötü kokuya neden olmaktadır. Kaşıntıya bağlı olarak ciltte tahriş ve kanama görülmektedir. Kısa sürede önlenmemesi halinde ciltte sertleşme gözlenir. Şimdi dilerseniz mayasıl problemine neden olan hata ve ihmallerimizi aşağıda başlıklar halinde görelim.

Yetersiz Hijyen: Anal bölgenin yeteri kadar temiz tutulmaması bakterilerin çoğalması ile kaşıntı yapmaktadır. Özellikle dışkılama sonrası yıkama gerekmektedir.

Aşırı Temizlik Tutkusu: Yetersiz hijyen kadar abartılı temizlikte yine mayasıl nedenleri arasındadır. Öyle ki dışkılama sonrası temizlikte sabun ve ıslak mendil kullanımı kesinlikle hatalı uygulamalardan biridir.

Dar Kıyafetler: Pişik problemi genelde bebeklerde görülmesine karşın yaz aylarında yetişkin insanlarda da görülebilir. Nedeni anal bölgenin yeteri kadar havalanmaması ile alakalı olup, son yıllarda çok tercih edilen dar pantolon ve dar iç çamaşırları da yine anal dermatit nedenleri arasındadır.

Bazı Gıdalar: Kişisel hata ve ihmallerimiz kadar bazen sorunun kaynağı severek tükettiğimiz gıdalarda olabilmektedir. Kaşıntıya en çok neden olan gıdalara baktığımızda özellikle karabiber ilk sırada gelmektedir. Yine aynı şekilde çeşitli baharatlar, domates, patlıcan ve çikolatayı bolca tüketen biriyseniz bunlardan bir süre uzak kalarak sorunun bunlarla alakası olup, olmadığını anlarsınız.

Mayasıl İçin Pruzon Krem Kullanın
Evet arkadaşlar Anal Dermatit yukarıda da belirtildiği gibi cerrahi müdahale gerektiren bir hastalık olmayıp, daha çok kremlerle tedavisi mümkün bir cilt problemidir. İlk olarak kaşıntının önüne geçmek gerekir. Bunun için önerim Pruzon Krem olacaktır. Anında rahatlatıcı ve iyileştirici etkisini görürsünüz. Kapıda ürün tesliminde ödeme şeklinde satın almak için aşağıda yer alan görsele tıklayınız.

Hemoroid (Basur Hastalığı)

Evet arkadaşlar yaşadığımız sorun cilt problemi olabileceği gibi makat bölgesinde görülen hastalıkların belirti ve şikayetleri olabilmektedir. Kaşıntıya neden olan makat hastalıklarına baktığımızda ilk karşımıza çıkan Hemoroid olacaktır. Halk arasında basur olarak bilinen bu hastalık iç ve dış olarak ayrılmaktadır. En sık görüleni iç hemoroid olup, anüs iç kısmında yer almaktadır. İlk etapta dışkılama esnasında kanama ile ortaya çıkmaktadır. İlerleyen süreçte anüs iç kısmında memeleşme (toplardamar genişlemesi) ortaya çıkar. Sürekli genişleyen toplardamar 3. ve 4. derece haline geldiğinde ise anüs dış kısmında olmaktadır. Anüs çevresinde en sık kaşıntıya neden olan hastalıklardandır. Dış basur ise anüs çevresinde şişlik şeklinde ortaya çıkmaktadır. ciddi bir problem olmamasına karşın kaşıntı yapmaktadır. Basur hastalığına bağlı kaşıntı probleminde asıl sorun olan hemoroid tedavi edilmesi gerekmektedir. Bunun için mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yer alan klinikleri ile ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır.

Anal Fistül (Makatta Akıntı)
Makatta kaşıntıya neden olan hastalıklardan biride Anal Fistül olup, Perianal Fistül ve halk arasındaki tabiri ile makatta akıntı ve kötü koku anlamına gelmektedir. Sorunun kaynağı çözüm bulunmayan makat apseleri olup, anal apse doktor tarafından boşaltılmaması halinde cilt altına boşalmakta ve cilde hızla zarar vererek cilt ile kalın bağırsağın son kısmı arasında tünel şeklinde kanala neden olmaktadır. Kalın bağırsağın son kısmında oluşan bu kanala dışkı akmaktadır. Tünelden geçerek cilt dışına çıkarak sürekli akıntı ve kötü kokuya neden olmaktadır. Tabii ki bu durum kaşıntı problemini de beraberinde getirmektedir. Öncelikle hastalık tedavi edilmesi gerekir. Fistül tedavisinde ameliyat yanı sıra daha gelişmiş bir uygulama olan Lazer uygulanmaktadır. Cilt üzerinden uygulanan lazerden farklı olarak cilt altında yapılmaktadır.

Kondilom (Makat Siğili)
Makat kaşıntısı yapan hastalıklardan biride anal siğil dediğimiz kondilom olup, ellerimizde görülen siğilden hiç bir farkı yoktur. Bulaşıcı HPV virüsü olduğu için sizden başkasına bulaşma riski bulunmaktadır. O nedenle farkına vardığınız anda mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi Elektrokoter ve Radyo Frekans ile buharlaştırma şeklinde yapılır. Önemli olan takibi olup, tedavi sonrası tekrar görülmesi halinde yeniden doktora giderek aynı işlemin uygulanması gerekir. 6 Ay içinde herhangi bir siğil olmaması halinde sorun kalmadığı kabul edilir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)
Bir diğer anal bölge hastalığı makatta çatlak yada yırtık olarak bilinen Anal Fissür olup, daha çok dışkılama sonrası can yanması ile meşhur bir hastalıktır. Tedavi edilmemesi halinde kronik hale gelir ve dışkılama esnasında sanki anüs iç kısmını cam ile kesiyormuş gibi can yanması yaşanır. Bu can yanması yaklaşık 2-3 saat boyunca devam etmektedir. Kaşıntı daha geri planda olmasın karşın görmezden gelinemez. Tedavisine baktığımızda Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilen Botox uygulaması ön plana çıkmaktadır. Sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılmakta olup, ameliyat gibi sağlıklı kasların kesilmesi gibi sorunlar yaşanmaz. Anal fissür ameliyatı esnasında sağlıklı kaslar kesilmesi sonucu hasta gaz ve dışkı kaçırma (tutamama) ile karşı karşıya kalır.

Pinworm (Kıl Kurdu)
Bir diğer kaşıntı nedeni ise kıl kurdu olup, Türkiye’de temiz suyun artması ile birlikte görülme riski hayli azaldı diyebilirim. Pinworm olarak ta bilinen kıl kurdu bulaşıcı bağırsak ve anüs çevresinde yaşayan, üreyen ve bulaşıcı bir sorun olup, boyları 2 ile 15 mm arasında değişen beyaz renkli kurtlardır. Çoğunlukla anüste görülmesine karşın kadınlarda vajinada da görülebilir. Vajinada ortaya çıkan kıl kurdu kaşını yanı sıra akıntıya da neden olur. İlk olarak ince bağırsakta yumurtlayan kıl kurdu zamanla kalın bağırsağa ilerleyerek rahatsız edici hale gelmektedir. Bu sorundan kurtulmak için özellikle hijyen kurallarına riayet etmek gerekir. Çocukların tırnaklarını kısa kesmesi ve ellerini sık sık yıkaması gerekmektedir.

Psoriasis (Sedef Hastalığı)
Dünya genelinde insanların %2’si Psoriasis dediğimiz sedef hastalığı ile yaşamaktadır. Bir tür cilt problemi olup, kaşıntı, pul pul kepek şeklinde görülmektedir. Çoğu zaman bir kaç ayda geçmesine rağmen bazı insanlarda ömür boyu devam edebilmektedir. Nedenleri tam olarak tespit edilememiş olup, stres, enfeksiyon ve ilaç kullanımı üzerinde durulmaktadır. Sağlıklı insanlarda deri hücreleri yaklaşık 30 günde olgunlaşırken sedef hastalarında bu süre 4-5 güne kadar düşmektedir. Bu şekilde hızla gelişen deri hücreleri cilt yüzeyinde aşırı kepek görünümüne neden olur. Sedef hastaları mümkün mertebe stres ve sıkıntıdan uzak durması gerekir. Aksi halde sorunun daha alevlenmesine neden olacaktır. Tedavisi cildiye uzmanı kontrolünde steroid içeren kremlerle yapılması gerekir.

Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Öncelikle sorunun ne olduğunu tespit etmek gerekir. Yukarıda yer alan bilgilerde gördüğünüz gibi makatta kaşıntı yapan basit sebepler yanı sıra hastalıklar bulunmaktadır. Kendi başınıza sorunu tespit etme imkanınız olmuyorsa mutlaka bir Proctoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016