Mayasıl Nasıl Geçer?

Merhaba değerli arkadaşlar öncelikle önemli bir hususu aktararak konuya giriş yapmak istiyorum. Mayasıl denince insanlar genelde Hemoroid yada halk arasındaki tabiri ile Basur olarak anlamaktadır. Oysaki Mayasıl tıp literatüründe Anal Dermatit olarak bilinmektedir. Her ikisi de makat bölgesinin rahatsızlığı olmasına karşın farklı hastalık yada problemlerdir. Basur anüs çevresi ve iç kısmını etkilerken, Anal Dermatit ise bir tür egzama olup, makat bölgesi cildinin hasar görmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Anal Dermatit

Mayasıl Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Yukarıda da belirtildiği gibi bir tür egzama olan mayasıl basur ile ilgisi yoktur. Belirtilerine baktığımızda özellikle geceleri artan dayanılmaz kaşıntı problemi görülmektedir. Aynı şekilde ciltte ıslaklık düzeyinde nemlenme görülebilir. Bunun dışında kötü koku soruna eşlik etmektedir. Kötü kokunun nedeni kesinlikle dışkı ile alakası yoktur. Çoğu zaman bölgede hafif kanama olabilir. Bunun nedeni genelde kaşımaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yazının devamında tedavisine yönelik öneriler yer almaktadır.

Mayasıla Neden Olan Nedenleri Bulmaya Çalışın
Öncelikle sorunun kaynağı maalesef kişinin kendisi olup, hata ve ihmallerimiz Mayasıl problemine neden olmaktadır. Nedenlerine örnek vermek gerekirse yetersiz temizlik yanı sıra aşırı temizlik takıntısı yine aynı soruna neden olmaktadır. Hatta moda diye giydiğimiz dar pantolon ve görüntüsüne bakarak tercih ettiğimiz iç çamaşırları yine bu sorunu tetiklemektedir. Bu sorunun çözümünde herhangi bir cerrahi müdahale yoktur. Yani çözümü kişinin alacağı önlemler ve bu süreçte beşeri ilaç ve kremlerle destekleyerek mümkün olacaktır. Başlıkta da belirtildiği gibi mayasıla sebep olan hata ve ihmallerimizi tespit etmek gerekir. Bunun için en çok yapılan hata ve ihmalleri aşağıda balıklar halinde bulacaksınız. Sizde bu hataların hangisi yada hangilerini yapıp, yapmadığınızı tespit edin.

Makat Bölgesinin Yeterince Hijyenik Olmaması
İlk olarak yetersiz temizlik ile başlayalım. Makat bölgesi insan vücudunun en mikrobik bölgesi olup, burada mantar başta olmak üzere bir çok bakteriyel rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Dışkı ihtiyacımızı giderdikten sonra mutlaka bol su ile yıkanmalı ve aynı zamanda tuvalet kağıdı ile fazla bastırmadan kurulanmalıdır. Kadınlar bu temizliği yaparken ellerini önden arkaya doğru hareket ettirmelidir. Tam tersi yapılması halinde ise makat bölgesinde ortaya çıkan mantar ve benzeri zararlı bakterilerin vajinaya bulaşarak vajinal mantar problemine neden olmaktadır.

Aşırı Temizlik Tutkusu (Sabun vs kullanımı)
Bazı insanlar ise aşırı temizlik hastalığı ile mücadele etmektedir. Öyle ki dışkılama sonrasında sadece su ile temizlemek yerine sabun türü kimyasal maddeler kullanmaktadır. Makat yada vajen temizliğinde kesinlikle sabun yada benzeri kimyasal temizleyiciler kullanmayınız. Bu tür ürünler cildin koruyucu tabakasını yok ederek tehlikelere açık hale getirmektedir. O nedenle sadece temiz su ile yıkayın ve kurulayın.

Islak Mendil Kullanımı
Bir diğer hatalı uygulama ise makat bölgesinde temizlik yada kurulama işleminin kimyasal madde içeren ıslak mendiller ile yapılıyor oluşudur. Bu uygulamada kesinlikle hatalı olup, yapılan araştırmada cildin koruyucu tabakasını aşama aşama yok ettiği görülmektedir.

Cildin Islak ve Nemli Kalması
Bir diğer hatalı uygulama ise dışkılama esnasında cildin ıslak ve nemli bırakılmasıdır. Erkekler bilir Cami tuvaletlerinde tuvalet kağıdı bulmak neredeyse imkansızdır. Bir çok yerde 1 TL gibi ücretler alınmasına karşın ne hikmetse tuvalet kağıdı koymak akıllara gelmiyor. Neyse konumuza dönecek olursak makat bölgesi yıkandıktan sonra mutlaka kurulanması gerekir. Tuvalet kağıdı bulunmayan yerlerde bu çok mümkün olmayabilir. Nemli ve ıslak kalması ile yine Mayasıl problemine davetiye çıkarmaktadır.

Makat Bölgesinin Yeterince Havalanmaması
Bu soruna neden olan sebeplerden biride cildin yeterince havalanmaması olup, özellikle fazla kilo problemi olan, işi gereği çok fazla oturmak zorunda kalan insanlar ile son zamanlarda moda diye çok fazla tercih ettiğimiz dar pantolonlar maalesef makat bölgesi cildinin havasız kalmasına neden olmaktadır. Bu tür hatalara karşı dikkatli olmalıyız.

Tüketilen Gıdalar Makatta Kaşıntı Yapabilir
Özellikle geceleri artan kaşıntının bir diğer nedeni günlük hayatta sıkça tükettiğimiz gıdalar olabilir. Özellikle pirinç pilavının üzerine sıkça ekilen karabilir, domates yada küçük büyük herkesin severek tükettiği çikolata kaşıntı problemine neden olmaktadır. Bu tür sorun yaşayan insanlar bir süre belirttiğim gıda ve baharatlarda uzak durarak sorunun kaynağını bulmaya çalışmalıdır.

Mayasıl Nasıl Geçer?
Yazının geri kalan kısmında belirtildiği gibi cerrahi müdahale gerektiren bir hastalık değildir. Öncelikle yaptığımız hatalardan geri adım atmamız gerekir. Bunun dışında cildimizde olan hasarı gidermek içinde beşeri ilaçlardan yararlanacağız özellikle mayasıl tedavisine yönelik geliştirilen Pruzon krem burada 3 gün gibi kısa sürede işimize yaramaktadır.

Pruzon İle Bitkisel Tedavi İmkanı
Son zamanlarda hızla artan bitkisel tedavi alışkanlığı bir çok hastalıkta işe yaramasa bile özellikle cilt problemlerinde etkili olmaktadır. Size önerdiğimiz Pruzon benzerlerine farkı klasik kortizon yerine meyan kökü ekstresinden üretilmiş olan bitkisel kortizon içermektedir. Kortizon ile kaşıntıya son verirken Kalamin ile ciltte koruyucu tabaka oluşturmaktadır. Böylece sorunu kısa sürede çözmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016